Leírás
Bono, a művész, az aktivista és az ír U2 frontembere, SURRENDER címen írta meg visszaemlékezéseit, amelyet az Egyesült Államokban az Alfred A. Knopf adott ki idén november elsején. A hírt a Knopf vezérigazgató-helyettese, Reagan Arthur tette közzé. A könyv az USA-n kívül tizenöt országban, többek között Angliában, Írországban és Kanadában egyszerre kerül a boltokba. A SURRENDER puhakötésben és e-könyvben is megjelent már magyarul.
A művész kimagasló zenei életútjáról már sokat írtak, de a SURRENDER-ben maga Bono szólal meg. Most először vall különleges pályájáról és mindazokról, akik élete során körülvették. Egészen egyéni hangot használ, és semmit sem hagy ki: beszámol dublini gyerekkoráról, beleértve, hogy tizennégy éves korában váratlanul elveszítette az édesanyját, ír továbbá a U2 páratlan sikeréről, amelynek során a világ egyik legfontosabb rockegyüttesévé váltak, majd több mint húsz éve folytatott közéleti aktivizmusáról, az AIDS és a szegénység elleni küzdelméről is. Bono őszintén, önmagát is kritikusan szemlélve, sok humorral ír, és kendőzetlenül vall az életéről – valamint a családjáról, számos barátjáról és a hitéről, amely megtartotta, kihívások elé állította és formálta őt.
A SURRENDER alcíme, a 40 dal, egy történet a könyv negyven fejezetére utal, melyek mindegyike egy-egy U2-szám címét viseli. A könyvet Bono negyven eredeti illusztrációval látta el. A szerző egy animációs kisfilmet is készített a SURRENDER Out of Control című fejezetének egy részlete alapján. Ebben Bono annak a történetét meséli el, ahogy 1978. május 10-én, a 18. születésnapján megírta a U2 első, később lemezen is megjelent számát.
– Az a szenvedély, amely Bono zenéjét és életét mozgatja, a papíron is átüt – nyilatkozta Reagan Arthur, aki a könyv szerkesztője is. – A Knopf legendás, azóta elhunyt szerkesztője, Sonny Mehta hét évvel ezelőtt szerezte meg a könyv kiadásának a jogait, mert úgy látta, hogy Bono beleillik az ír történetmesélők hagyományaiba, és szerencsére megvannak még Sonnynak a kézirat első változataihoz fűzött jegyzetei is. De még nagyobb szerencse, hogy Bonónak nemcsak drámai izgalmakkal teli élete, hanem írói tehetsége is van, és kiválóan el tudja mesélni, amit átélt. A SURRENDER őszinte, közvetlen, laza és mégis mélyreható – káprázatos beszámoló egy különleges életről.
– Amikor nekiláttam az írásnak, azt reméltem, hogy részletesen kifejthetem mindazt, amit a dalokban éppen csak felvázolni tudtam – mondta a könyve kapcsán Bono. – Az emberekről, a helyekről, az életem során felmerült lehetőségekről. A Surrender (megadás, feladás, lemondás) szó számomra számos jelentéssel bír. Írországban, magasra emelt, ökölbe szorított kézzel nőttem fel a hetvenes években, úgyhogy számomra ismeretlen volt ez a hozzáállás. Csupán közelíteni tudtam ehhez a fogalomhoz, míg a könyv kedvéért komolyan végig nem gondoltam. Még most is csak küszködöm vele, hatalmas erejű parancsolatnak tartom. Az együttesben, a házasságomban, a hitemben, a közéleti munkámban egyaránt. A SURRENDER egy zarándokról szól, aki nem halad az útján… de közben elég jól érzi magát.
„Néha vallomásos, sokszor humoros, de mindig okos és szórakoztató. A popzene és világpolitika egyik nagyágyújáról szóló önéletrajz valamennyi olvasóját le fogja nyűgözni.”
Library Journal
„Állati jó könyv… terjedelmes, de könnyen fogyasztható… Bono ösztönös történetmesélő, őszintén vágyik az önvizsgálatra, és boldogan dicsér másokat – gyakran a saját rovására is… Nagyvonalú, energiától duzzadó könyv.”
The Guardian
„Szépen és szerethetően megírt könyv… Józanul, önironikusan, sokszor viccesen beszél arról a gyakran ellentmondásos útról, amelyet Bono bejárt.”
Vulture