Leírás
Egy világhírű idegtudós az agyunk egyetlen napján keresztül közérthető módon tárja fel előttünk, mit tud a tudomány a tudatosságról.
Mindannyiunk belső világa egyedi és szubjektív világ, amit soha senkivel nem tudunk igazán megosztani. De hogyan képes a fizikailag létező agy életre hívni a tudatosságot, ennyire tartalmasan és ilyen sokféle formában? Úttörőnek számító, olvasmányos könyvében a nemzetközileg is elismert idegkutató, Susan Greenfield, rengeteg új, empirikusan megalapozott ismeretet mutat be az agyunk egy napját végigkísérve, hogy ily módon bepillantást nyerhessünk a tudatállapotok kulisszatitkaiba. Az ébredés, a kutyasétáltatás, a munka epizódjain keresztül egészen az álmok világáig vezet minket, miközben mindennapos tapasztalatainkat, élményeinket a sejthálózatok, a molekulák és a neuronok elektromos jeleinek nyelvére lefordítva igyekszik feltárni az ősrégi rejtélyt: hogyan alkotja meg az agyunk a mi saját, egyedi énünket.
Egyértelmű, hogy az agy nem mereven szervezett struktúra, amelyben egymástól elkülönülő áramkörök rétegei működnek, mint egy számítógépben, hálózati csomópontokkal és on/off állapotokkal. Bár tagadhatatlan, hogy bizonyos szinten az agyban is léteznek ilyen típusú kapcsolódások, ezek csak nagyon kis részét adják az egésznek. Másként: az agy nem egy merev és rugalmatlan épület – sokkal inkább érdemes úgy tekinteni rá, mint egy örökké mozgó, hullámzó tengerre, amely néha egészen nyugodt, máskor azonban nagy hullámokat vet, akár viharossá is válhat. Az idegi turbulenciákra rakódó egyszeri triggerek – belső agyi ingerek vagy a külvilágból érkező érzékszervi stimulációk – kapcsolják végül ki-be a neuronegyütteseket.