Leírás
1911, Budapest. Erőss Ada kisírt szemmel lép az oltárhoz, hogy hűségesküt tegyen a nála harminc évvel idősebb lókereskedőnek, akit egyetlen porcikája sem kíván. A nagypolgári család a tönk szélére került, és ha Ada apja nem kapja meg a neki ígért kölcsönt a kérőtől, végleg elszegényednek. Adának azonban minden vágya, hogy orvosnak tanulhasson, és szándékától sem apja zsarnoki szigora, sem a férfiak uralta világ nem képes eltántorítani. A díszes menyegző kínos botrányba fullad, mivel a lány nem hajlandó apja akaratának engedelmeskedni. A családot a sajtó meghurcolja, és a lánynak el kell hagynia otthonát.
Adát hisztériásnak nyilvánítják, és egy abbáziai szanatóriumba száműzik, nem titkoltan azzal a szándékkal, hogy ott tehetős férjet fogjon magának, mert örökségre immár nem számíthat. Az Adria tengermelléke fénykorát éli. Az üdülőhely luxusszállodáit fejedelmek és előkelőségek, híres művészek és hamiskártyás bohémek látogatják, sétányainak babérillatú ligetei szerelmek és szakítások állandó színtere. A szanatórium szűk szobáiból nézve mindez csupán álom, a katonás napirend megtörni látszik a különc természetű lányt, ám feltűnik két újdonsült barátnő és két nem mindennapi udvarló is, így Ada kénytelen szembesülni az elhazudott múlttal, hiszen addig senki mellett nincs maradása, amíg le nem vetkőzi a családi titkok és nemzedéki örökségek béklyóját.
Huszti Gergely számos könyvkiadónál dolgozott szerkesztőként az elmúlt két évtizedben. Mesteralvók hajnala című ifjúsági regénye 2020-ban elnyerte a HUBBY Az Év Gyerekkönyve Díjat. Felnőtt olvasóknak írt első könyve az Úrilányok az Adrián-sorozat nyitókötete. Családjával a Pilisben él.
– Ada, hát eljött – szólít, s előlép a fényre.
– René!? Maga lenne az? – hangom elcsuklik, de nem a boldog viszontlátástól.
– Miért, kit várt? Úgy látom, nem örül nekem – feleli sértetten.
– Nem. Mármint, nem erről van szó. De mire véljem, hogy ide csal éjnek idején egy feladó nélküli üzenettel? Ezek szerint nincs is híre a családomról. Tréfa volt csupán?
– Tréfa vagy sem, azért ne nehezteljen rám túlságosan. Csak kiegyenlítettem a számlát, most kvittek vagyunk.
– Hogy értsem ezt?
– A legutóbb igencsak megalázó helyzetbe hozott, mikor az a bizonyos olasz nőszemély elrabolta magát tőlem.
– Először is, a signora kisegített szorult helyzetemből, másodszor, kérem, ne beszéljen úgy rólam, mintha a kalapja lennék, mit csak úgy el lehet tulajdonítani.