Leírás
Maria Ressa 2011-ben három társával megalapította a Rappler nevű szerkesztőséget, amely az online közösségek működését kutatva hamar felismerte, hogy a politikai propaganda szemérmetlen módon kihasználja a közösségi média lehetőségeit. A Fülöp-szigeteki származású újságíró a Facebook alapítójának és elnök-vezérigazgatójának, Mark Zuckerbergnek, valamint Sheryl Sandbergnek, a cég korábbi operatív igazgatójának is személyesen hívta fel a figyelmét a platform szemmel látható manipulálására. Ennek a fake news terjesztésével együtt komoly következményei lehetnek egy olyan országban, mint a Fülöp-szigetek, ahol a lakosság 97%-a használja a Facebookot, és ahol Rodrigo Duterte elnök 2016-ban 27 000, sokszor ártatlan áldozatot követelő brutális drogháborút indított. A Rappler nem kis kockázatot vállalt, amikor hírt adott az egyes esetekről. A médiában közzétett beszámolók miatt Maria Ressa ellen elfogatóparancs van érvényben, és a vádak alapján jelenleg életfogytiglani börtönre számíthat.
Maria Ressa története a diktátorok elleni harcról szól: Rodrigo Duterte és véres drogháborúja, illetve Zuckerberg és a Facebook hatalma ellen hadakozik, a terjedő hamis hírek és a gyűlölet megfékezése reményében. Könyve kiáltvány a tömegek félrevezetése és a diktátorok hatalma ellen: a demokrácia törékeny, minden törvényért, intézményért és történetért, ami fennmaradását és működését biztosítja, küzdeni kell!
Aznap este, amikor a kormányom megfosztott a szabadságomtól, egyenesen előttem húzta meg az elnyomás frontvonalát. Ez volt az a pillanat, amikor áthágták a jogaimat, amikor újságíróból állampolgárrá váltam. Ha ezt megtehetik az újságírókkal, akiknek van némi hatalmuk, és a közfigyelem rájuk irányul, akkor mit meg nem mernek tenni a kiszolgáltatott, szó szerint sötétben hagyott állampolgárokkal? Milyen jogorvoslati lehetőségei vannak egy szegény ördögnek egy sötét sikátorban?
„A Nobel-békedíjas Maria Ressa hosszú ideje azért küzd, hogy elmondhassa az igazat a mindenkori hatalommal szemben. Új könyvéből megtudhatjuk, hogy mi is megtehetjük ezt egy jobb világ építése érdekében.”
The Bookseller
„Maria Ressa mindössze 157 cm magas, ám az igazság keresésében mindannyiunk fölé emelkedik.”
Amal Clooney
„Élvezetesen megírt, ugyanakkor kutatási adatokkal és részletekkel teletűzdelt könyv – a dezinformáció elleni harc elengedhetetlen kelléke.”
Publishers Weekly