Leírás
Gomolygó lávatenger vagy súlyos jégtáblák boríthatták egykor azt a földet, amelyet taposunk, de az is elképzelhető, hogy meteorbecsapódás rázta meg, mérges gázok lepték el, az óceán vize nehezedett rá, vagy éppen egy hegylánc tetején csúcsot formázott. Megeshet, hogy félelmetes lények taposták. Akár mindez sorra megtörténhetett, mielőtt lábunk nyomot hagyott volna rajta.
Az otthonunkat jelentő bolygó és a felszínét benépesítő élőlények története minden képzeletünket felülmúlja. A Föld fordulatokban gazdag múltja a legszövevényesebb krimiknél is izgalmasabb.
Azonban bolygónk rejtelmes krónikájának mozaikdarabkáit a tudósok csak nemrégen kezdték el összeillesztgetni. Andrew H. Knoll, a neves geológus sok évtizedes terepmunkájára és a legújabb tudományos eredmények percre kész ismeretére támaszkodva vázolja anyabolygónk több mint négymilliárd éves történetét, és a Föld szigorúan pontos, mégis élvezhető életrajzát tárja elénk. A Harvard Egyetem földtudományok és planetológiaprofesszora humorral és meghökkentő egyszerűséggel mutatja be planétánk történetét, miközben tágabb kontextusban ismerteti a huszonegyedik századi klímaváltozás jelentőségét, és rávilágít arra is, hogy honnan jöttünk és merre tartunk. Könyvével azokra a mélyreható változásokra hívja fel a figyelmet, amelyeket az emberi tevékenység okoz az élővilágban. Minden ember érdeke és célja kell hogy legyen négymilliárd éves otthonunk, a Föld megóvása.
A baljóslatú jövő ígérete talán reménytelenséget és közönyt támaszt, valójában mégis olyan, mint Charles Dickens Karácsonyi énekében a jövendő karácsonyok szelleme. A szellem elárulta Scrooge-nak, mi lesz, ha nem javul meg. Scrooge tényleg meg is változott, mindenki legnagyobb örömére. Jóllehet ijesztően nehéz társadalmunk jövőjét biztosítani úgy, hogy közben megkegyelmezünk a négymilliárd éves evolúció által kialakított természetnek is. A feladat minden elvesztegetett évvel egyre nehezebb és sürgetőbb lesz. Globális felelősségünk tudatában azonban biztonságos, egészséges világot hagyhatunk a gyermekeinkre. A fejlett nyugaton azzal csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, ha étkezésünkkel, lakóhelyünkkel, közlekedésünkkel kapcsolatban okos döntéseket hozunk, és a fenntartható alternatívákat támogatjuk azok számára, akik jobb életkörülményekre törekednek. Mint egyszerű állampolgárok, kiállhatunk a biológiai diverzitás megőrzésére és földbarát technológiák kifejlesztésére irányuló kezdeményezések mellett – az embernek rögtön (a fenntartható energiaforrások teljes kihasználásához szükséges) újfajta akkumulátorok vagy a légkörből a szén kivonására szolgáló eljárások jutnak eszébe. George Washington híres búcsúbeszédében arra intette az amerikai népet, „ne hagyjuk önző módon az utókorra azt a terhet, amelyet nekünk magunknak kell viselnünk”. Washington ugyan az adókról és az államadósságról beszélt, de szavai éppúgy vonatkoznak a globális klímaváltozásra és annak következményeire is. Alig egy generációval ezelőtt az Egyesült Államok és szövetségesei elképesztő mértékű tehetséget és erőforrást fektettek be egy bomba kifejlesztésébe. Talán most is össze tudunk gyűjteni ugyanennyi eltökéltséget, hogy jobb világot hagyjunk az unokáinkra.
Itt állunk tehát négymilliárd év fizikai és biológiai örökségével. Ahol ma sétálunk, valamikor trilobiták iszkoltak az ősi tengerfenéken, dinoszauruszok cammogtak a páfrányfenyővel benőtt hegyoldalon, mamutok uralták a fagyos síkságokat. Akkor az övék volt ez a világ, ma pedig a miénk. Persze a dinoszauruszokhoz képest nekünk megvan az az előnyünk, hogy ismerjük a múltat, és el tudjuk képzelni a jövőt. Ezért a világért, amelyet örökül kaptunk, felelősek is vagyunk. Rajtunk áll, mit hoz a jövő.
„Tömören és szakszerűen foglalja össze bolygónk történetét a legkorábbi kialakulástól napjainkig”
Forbes
„Ékesszóló felhívás a cselekvésre”
CNN
„Ügyesen sűríti össze a Föld történetét. Alapmű a mindenség történetéről.”
Kirkus Reviews