Leírás
A mi kockánk a rejtvényekről szól. A rejtvény nem egyszerű játék, hanem egyenes út az emberi kreativitás felé. Olyan készségeket aktivál mindannyiunkban, mint a koncentráció, a kíváncsiság, a játékosság, a megoldás keresésének vágya.
A Rubik-kocka sokkal több, mint pusztán egy lebilincselő rejtvény: igazi világjelenséggé vált. Könyvek, színdarabok és hollywoodi szuperprodukciók állandó szereplője, egyetemi kurzusok tárgya, világversenyek sporteszköze. Közel fél évszázados története során így lett közel egymilliárd ember játéka.
A Kocka mára a gondolkodás örömének és a látszólag lehetetlen problémák megoldásának közismert jelképévé vált. Erről a csodálatos tárgyról és alkotójáról több ezer cikk és számtalan könyv jelent már meg világszerte, de Rubik Ernő – aki világéletében kerülte a nyilvánosságot – még soha sem mesélte el, milyen volt számára végigkövetni e kis tárgy minden várakozást felülmúló sikerét és különös kalandjait a nagyvilágban.
A mi kockánk – mely a világ számos pontján a magyar kiadással egy időben jelenik meg – tanulságos utazásra invitálja az olvasót a matematika, a pszichológia, az oktatás, a képzőművészet, a design, az építészet és a popkultúra területén. Elgondolkodtató, magával ragadó, álomszerű kirándulás ez modern korunk egyik legkülönlegesebb kreatív elméjével.
A Kockának más a térbeli orientációja, mint a legtöbb tárgyunknak: ugyanis nincs rajta fent és lent, sem bal és jobb. Nem tartozéka semminek, független, szabad. Az egyik nagy vonzereje, ami miatt sokféle embert képes különböző módokon rabul ejteni, talán épp abban rejlik, hogy tulajdonképpen teljes egész, mégis lehetetlen minden egyes részletét egy adott pillanatban egyszerre látni. (Talán kicsit olyan, mint egy másik ember – hiszen embertársainkat sem tudjuk egy adott pillanatban minden dimenziójukban tökéletesen látni, megismerni.) Akárhogyan is forgatjuk, egyszerre csak egy nézőpontból tekinthetünk rá. És épp az a nehéz, hogy szimultán kellene látnunk mindegyik oldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mi is történt. Mert lehet, hogy az egyik oldal kész és már örülünk a sikernek, de aztán kicsit elfordítjuk, és meglepődve látjuk, hogy a másik öt totális káosz. Mindegyik pillanatban csak egy csendélet-nézőpontból tekinthetünk rá, ahhoz viszont, hogy minden a helyére kerüljön, több nézőpontra is szükség van.
Rubik Ernő A mi kockánk című könyvének jogait már 16 ország kiadói vették meg. A japán kiadó ajánlását követően az Országos Iskolai Könyvtári Tanács kiválasztotta a kötetet a középiskolásoknak a nyári szünidőre ajánlott olvasmányok közé.
„A rejtvények és a formatervezés szerelmeseinek rengeteg tanulsággal szolgálhat”
Publishers Weekly
„Tele van csavarokkal és fordulatokkal”
NPR