Leírás
A kapitalizmus hatalmas emberi szenvedések és társadalmi károk árán alakította át a világot és maximalizálta a termelékenységet. Közös értékeink – egyenlőség és méltányosság, demokrácia és szabadság, közösség és szolidaritás – egyrészt a kapitalizmus kritikájának alapjául szolgálhatnak, másrészt segíthetnek egy demokratikus szocialista társadalom felé terelni bennünket. Erik Olin Wright tömören és világosan érvel a 21. századi szocialista fordulat szükségessége mellett, kiáltványa pedig túlmutat a manapság divatos ideológiai és identitáspolitikai szövegeken. A könyv ugyanis a gyakorlatra és a megvalósításra fókuszál. Jól tagolt, egyértelmű útmutató azoknak, akik valóban tenni szeretnének egy igazságosabb, egyenlőbb, méltányosabb antikapitalista demokrácia érdekében.
Számos erő játszott szerepet abban, hogy az állam immár kevésbé szándékozik, és láthatóan kevésbé is képes semlegesíteni a kapitalizmus okozta károkat. A kapitalista globalizáció jelentősen megkönnyítette a kapitalista cégeknek, hogy a világ olyan részeire vigyék beruházásaikat, ahol a szabályozás lazább, a munkaerő pedig olcsóbb. A tőkekivonás fenyegetése, illetve egy sor különféle technológiai és demográfiai változás felaprózta és meggyengítette a munkásmozgalmat, amely immár sokkal kevésbé képes az ellenállásra és a politikai mozgósításra.
„Egy könyv azoknak, akiket meg kell győzni arról, hogy egy másik világ is lehetséges, és azoknak, akik már csak ötleteket várnak a megvalósításához.”
The Guardian
„Erik Olin Wright látnoki erővel írta meg utolsó könyvét. Meg volt a képzelőreje ahhoz, hogy felvázolja a kapitalizmus utáni élet működését. Tömören és sallangmentesen épített föl egy érett és koherens rendszert a 21. századi kapitalizmus működésének megértéséhez.”
Jacobin Magazine
„Erőteljes érv a szocializmus mellett.”
Dazed
„Erikre úgy fognak emlékezni, mint a huszadik század második felének legfontosabb osztályelméletírójára, és korának legnagyobb marxista szociológusára.”
Vivek Chibber