Leírás
A 16. században spanyol hódítók érkeztek a virágzó inka birodalomba, a mai Dél-Amerika területére. Az európai fegyveresek katonai fölénye és az eltérő kultúrák találkozása tragikus következményekkel járt az őslakosokra nézve. Ennek ellenére az itt élő népek története nem ért véget a gyarmatosítással: az inka mítoszok szerint uralkodóik feltámadnak. Részben ennek köszönhető, hogy az andoki kultúra búvópatakként túlélte az elnyomás évszázadait, és úgy tűnik, mostanság újra virágkorát éli.
Javier Zea Limában, Peru fővárosában született, és gyermekkora nagy részét az Andokban, egy hegyvidéki faluban töltötte. A Limai Katolikus Egyetemen történelmet tanult, majd Magyarországon a Pécsi Tudományegyetem filológia szakán és az ELTE spanyol nyelv, irodalom és kultúra mesterszakán szerzett diplomát. Kepes András Világfalu című sorozatának Peruban forgatott részein kísérte végig a stábot. Egy hazai utazási irodával együttműködve tematikus utazásokat szervez az Andokba. Könyvében az ott élő népek szövevényes történelmét, sokszínű kultúráját és változatos hétköznapjait mutatja be.
“Talán szerénytelenség nélkül állíthatom, hogy az átlagnál többet tudok Peruról, de nekem is sok újdonsággal, elgondolkodtató ismerettel szolgált ez a kötet.” – Kepes András
“Valamivel több mint ötszáz évvel ezelőtt érkeztek meg az európaiak az Abyayala nevű területre, melyet különböző őslakos népek hívtak így. Később a kontinenst – egy félreértésnek köszönhetően – Amerikának nevezték el.1 Az átalakulás, amelyet a kultúrák e váratlan találkozása eredményezett, valószínűleg csak ahhoz hasonlítható, amelyet a nomádról a földművelő életmódra való áttérés okozott. Ha egy pillanatra elképzeljük, milyen következményekkel járna, ha földönkívüliek érkeznének hozzánk azzal a céllal, hogy leigázzák Földünket, akkor valószínűleg megsejtjük, milyen döbbenet uralkodhatott az őslakosok körében az európai hódítók érkezésekor. Négy évtizeddel Kolumbusz érkezése után a spanyolok elérték az Andok területét. Ha az inka uralkodók tudták volna, mi történt évekkel korábban Mexikóban, a történelem egészen máshogy alakulhatott volna.”